Az I. vilghbor kezdetig az pletben orfeum mkdtt. A hbor kitrsekor a "szrakoztat palota" bezrt, az orfeum aranykora vget rt, s ezzel egytt az a nosztalgikus korszak is, melyet ksbb gy emlegettek, hogy "a boldog bkeidk".
1923-ban Budapest vezetse gy dnttt, hogy az operett kapjon sajt otthont. A Fvrosi Operettsznhz megnyitsval a magyar fvrosban is megkezddtt az "Ezst Operett" korszaka, s az operett mfaja a Npsznhz s a Kirly Sznhz utn egy j s vgleges otthonra tallt. A sznhz trtnete sorn legfbb szempont volt a klasszikus operett hagyomnyainak polsa s modern mvszi megoldsok ltal val gazdagtsa. Budapest - Bcs mellett - az operett fvrosa, s brki knnyedn meggyzdhet a minsgileg magas operettsznvonalrl.
A hatvanas vek kzeptl kezdve a sznhz sokoldal trsulata rendszeresen, s nagy sikerrel musical bemutatkat is msorra tz, hogy csak nhnyat emltsnk: My Fair Lady, Hello Dolly!, West Side Story, Hegeds a hztetn, Funny Girl, Kabar, rlt nk ketrece, A muzsika hangja, Valahol Eurpban.
PLET
A mai Operettsznhz plete Fellner s Helmer hres bcsi ptszek tervei alapjn 1894-ben plt. A sznhzterem hatalmas sznpadt kt emeleten flkrvben intim pholyok szeglyeztk, valamint egy tncparkett biztostott elegenden nagy helyet a keringre, polkra, mazurkra s a galoppra. Dszes tlikertje a legkivlbb francia tteremnek adott helyet, s a hossz utcafronton egy koncertkvhz nylt.
1966-ban tptettk az pletet, amikor is jelents mrtkben megvltoztattk bels ptszett, tereit. 1999 s 2001 kztt zajlott az plet teljes rekonstrukcija, melynek keretben a legkorszerbb eurpai sznpadtechnikt teleptettk, egyben visszakapta eredeti gynyr ornamentikjt, a nztr pedig korbbi emeleti pholysort.
Ma a sznhz 901 frhellyel rendelkezik, nztere lgkondicionlt.
Az pletben megmaradt egykori trgyak - lmpaszobrok, a pholysort tart oszlopok - harmonizlnak az jonnan kszlt sznes vegablakokkal, tkrkkel, a nztri bf archaizl berendezsi trgyaival, a mrvny- s parketta burkolattal.
A nzteret a szzves csillr ragyogja be. A pholysor, az aranyozott stukkdsztsek, a brsony krpittal bevont falak, a bejratot dszt allegorikus szoborfigurk ltvnya igazi nnepp avatja a sznhzi estt.
A sznhzbels kialaktsa Sikls Mria s Schinagl Gbor belsptsz munkja. A Budapesti Operettsznhz vezetsge ktellessgnek rzi, hogy e rgi formjban visszalltott s megszplt plet valamennyi adottsgt kihasznlva, mint tbbfunkcis kulturlis kzpontknt vllaljon szerepet a hazai mvszeti s trsasgi letben.
NAPJAINK
Ma, Kernyi Mikls Gbor igazgatsa idejn a Budapesti Operettsznhz tbb mint egyszer, zens eladsokat jtsz tetrum: az elmlt vekben modern, eurpai, kttagozat zens sznhz lett, ahol a tradicionlis rtkeket a megjult operettjtszs, a modernitst pedig az irodalmi s trtnelmi alap musicalek jelentik.
A sznhz Budapest kulturlis s trsasgi letnek egyik csompontja, amelynek vi majdnem 500 eladst kzel tszzezer nz ltogatja, ltogatottsga gyakorlatilag szz szzalkos. A 2006/2007-es szezonban 492 eladsra kerlt sor, amelyet 401.079 nz lvezhetett.
A tetrum musical- s operett-bemutati egyarnt sikeresek. A Rme s Jlia, a Mozart!, a Szpsg s a Szrnyeteg, a Menyasszonytnc, a Rudolf, az Elisabeth s az Abigl eladsaira hnapokkal elre elfogynak a jegyek, a dr. Bregr, a Marica grfn, A vg zvegy, a Cskos asszony cm eladsok vgn a kznsg llva nnepel.
A sznhz j bemutatival, az eladsaihoz kapcsold esemnyekkel kiemelten foglalkozik az rott s az elektronikus mdia, reklmkampnyai a legjelentsebb magyarorszgi mdiaszereplkkel val egyttmkdsben, azok tmogatsval jnnek ltre.
A sznhz vezet szlisti valdi sztrok, akiket teljestmnyk s egynisgk kiemel a sokasgbl, s akik a mdia kiemelt figyelmt lvezik.
Az eladsok alapjn kszl CD s DVD kiadvnyok rvid idn bell arany-, illetve platinalemezz vlnak, a sikerprodukcikbl kszl DVD-k tbb ezres pldnyszmban fogynak el.
A sznhz produkci s trsulata kr az elmlt vekben tbb tzezres fiatal rajongtbor szervezdtt, akik folyamatosan nyomon kvetik a sznhzban zajl esemnyeket, eladsok utn szemlyesen vrjk sznszeinket a mvszbejrnl, internetes frumokon rtkelik s elemzik az eladsokat, s minden jelents esemnyen ott vannak, amelyekrl a sznhz hrlevlben tjkoztatja ket.
A Budapesti Operettsznhz az utbbi vekben klfldn is elismert s keresett sznhz lett. Operett s musical eladsaival rendszeresen vendgszerepel Eurpa klnbz sznhzaiban s fesztivljain, minden vben utazik Japnba, de a kzelmltban fellpett Amerikban s zsia klnbz orszgaiban is. Koprodukciban eladsokat hoz ltre Bcsben, Szentptervron, Prgban s Jekatyerinburgban.
A musicalek lersa SAJT, krlek, NE lopj! rj Nekem, ha fel szeretnd tenni valahova, s tntesd fel a forrst! Ksznm.
Rme s Jlia
Montague s Caulet. Kk s piros. Montaguen s Capuletn. Mercutio s Tybalt.
Rme s Jlia.
Kik k? Na, ugyan, biztos rmlik valami. Ha mgsem, nzd meg, eleventsd fel magadban, rtsd meg, ki kinek az oldaln ll, s csaldj benne kellemesen. Na j, elkezdem...:
Mg anno volt kt csald, akik rks harcban lltak egymssal. Azt mr szerintem k sem tudjk, mirt, de azrt nem adtk fel, , nem olyanok. k lvezik, hogy utljk egymst. De kt ember inkbb elsn a csatabrdot. Ha felvetnk ezt az tletet, ugyan, ki hallgatna rjuk? Senki. Ht mersz lpseket kell tenni, akr tetszik nekik, akr nem. Mgis, nem mindig az lesz, amit elterveznk... Boldogsgot, hzassgot, jltet szeretne ez a pr, de az esemnyek nem hallgatnak rjuk. Idkzben valaki meghal, valaki szmzetik, valaki gnyoldik, valaki gyllkdik, valaki eljegyzst szervez, valaki meghzasodik, valaki bosszt forral, s gy tovbb, s gy tovbb.
Hogy ki rossz? Senki. Hogy ki szerelmes? Mindenki. Hogy ki nyer?
Rme s Jlia.
A vilg els worldmusicaljnek alapja az ismert Shakespeare-m, mely a klasszikus mitolgia, a nphit, a valls, a polgri gondolkods, s lnyegben az rleld j filozfia elemeit forrasztja egysgbe egy naivul groteszk tndrjtkban. Shakespeare korai komdija 1594-96 tjn rdott, valsznleg egy fri eskv alkalmbl tartott eladsra. Errl szl maga a darab is, a szerelemrl, a hzassgrl, a szenvedlyrl, az akadlyok legyzsrl. A Szentivnj egyetlen hatalmas nszjszaka...
A darab sznhelye az lmok s szerelmek erdeje, s benne a tiszts: a fldi emberek s a lthatatlan szellemvilg mgikus tallkozhelye. Itt kszldik mindenki a nagy eskvre, Theseus, a dsgazdag szlltmnyoz, a "Nagy Taligs" lnynak, Herminak, s Demetrius-nak, a rendrfnk egyetlen finak kellene egybekelnie msnap, Szent Ivn bvs jjeln... Feltnnek a np szmra lthatatlan tndrek is, Oberon, a hatalmas tndrkirly, llandan civd felesge Titnia, a gynyr, flig emberi, flig tndri ifj, Puck, s a tbbiek...
Itt, a "sr-zenl Hold", a szrnyait meglebbent pillangk, a lobog tzek, lngol virgok, repl botok, eskvi fazekak, szamrfejek rnykban keverednek ssze a szlak, szknek meg a szerelmesek, csepegtet bvs szert tndr tndr s tndr ember szembe, terel ssze Puck minden szerelmest egy hatalmas krbe, hogy aztn vgl ugyancsak az segtsgvel bogozzk ki az sszegabalyodott szlakat... Majd Oberon, a tndrkirly s neje, Titnia, a sok kaland utn itt vrnak megtisztulsra a fldi emberek kztt...
A Szpsg s a Szrnyeteg cm musical tbb mint egy tucat ve hdtja meg az egsz vilg kznsgt. A New York-i Broadway-n a siker akkora volt, hogy az 1994-es bemutat utn 13 vig volt msoron a darab. Biztosak vagyunk benne, hogy a Pesti Broadway-n is hossz vekig lthat lesz eladsunk, amit 2005-ben mutattunk be.
A Szpsg s a Szrnyeteg cm csaldi musical a Disney egyik legsikeresebb, legelbvlbb mesjbl kszlt, az els olyan animcis filmbl, amelyet Oscar-djra jelltek a Legjobb film kategrijban. A film a Legjobb filmzene - amelyazonos a musical zenjvel - s a Legjobb bettdal kategriban kt Oscar-, s klnbz kategrikban t Grammy-djat kapott!
A kedves s melegszv Belle egy kis francia falucskban l desapjval, akit egy nap foglyul ejt a szomszdos eltkozott kastly szrny ura. Hogy kiszabadtsa apjt, Belle nktes rabsgot vllal a fenevad otthonban, m legnagyobb meglepetsre bartokat lel az elvarzsolt kastly letre kelt trgyaiban. Segtsgkkel lassan rjn, hogy a ltszat csal: a szvtelennek hitt szrnyetegbe sokkal tbb rzs szorult, mint sajt udvarljba, az erszakos s nagykp Gastonba...
Belle, a Szpsg – Kkkovcs Mara, Vg Bernadett
Szrny – Homonnay Zsolt, Szab P. Szilveszter
Gaston – Nmeth Attila, Imre Sebastian
Lefou, Gaston szolgja – Olh Tibor, Snta Lszl
Lngr, a gyertyatart – Csonka Andrs, Blint dm
Perc r, az ra – Fldes Tams, Petridisz Hrisztosz
Teamama, a teskanna – Nray Erika, Ndasi Veronika
Csorbi, a cssze – Mohcsi Mrk, Czet dm
Madame de La Nagy Komd – Simnfalvy gota, Dnes Judit
Babette, a tollsepr – Dnes Judit, Vg Zsuzsi
Maurice, Belle papja – Csuha Lajos, Bardczy Attila
Nem tudom, kzletek hnyan olvastk mr Szab Magda nagysiker knyvt, az Abiglt, mindenesetre melegen ajnlom, letehetetlen. Ennek a mnek az alapjn kszlt a darab is, ami egy tizenves lny a hbor alatt az lethez, a trsaihoz, az j krnyezethez val viszonyulst mutatja be.
A Matula(ez az iskola neve) udvarban van egy kancss kszobor, Abigl, aki a legenda szerint segt a bajba jutott tanulkon, legyen az iskolai, csaldi, vagy ppen szemlyes problma.
Gina(G-vel) ebbe az iskolba kerl, ami egy nagyon kemny, Istenhv, ers suli, ahol a tanrok nem kegyelmeznek, kivve egyet, Knig tanr urat. Kvlrl lagymatag ember, de az egyetlen szemly, akinek van szve.
A lny mr rgtn az els nap knyelmetlenl rzi magt a hideg krnyezetben, a trsai ugyan prbljk vidtani, beavatjk egy-kt, egyms kzt mr szokss vlt jtkba, de egy srtds kvetkeztben az osztly majdnem lebukik, amirt tbbet nem is bartkoznak a lnnyal. Az apja a hborban harcol, a csapata s a kislny rdekben kldte el t a Matulba, azonban ezt nem kzli vele, ezrt aztn Gina az els adand alkalommal megprbl megszkni, de vgl visszaviszik az iskolba. Ezen a ponton lp be Abigl a trtnetbe, beavatja a lnyt, s elkezddnek az esemnyek lelassulni, majd a vgn, annyi bonyodalom s megtveszts utn kiderl, ki a kpmutat, ki a j, a rossz, a szerencss, az elesett, s nem utols sorban hogy ki is lapul Abigl larca mgtt...
Taln mondhatjuk, hogy Rudolf egy htrnyos helyzet gyermek volt. Persze, nem a sz mai rtelmben, hanem abbl a tekintetbl, hogy kicsi kora ta kemny legnyek neveltk, messze az desanyjtl. Ok, ez is elg rossz, de radsul abban az idben a frfiak voltak az erskezek, a hatalmasak, vagyis igazi frfiak voltak, de Rudolf az anyjra ttt. rzkeny termszete volt, nem brta a gyrdst, hinyzott neki az anyai szeretet, amit a, mondhatni ktajts szekrny tpus nevelktl termszetesen nem kapott meg. Ettl persze mg maradt Rudolf, a Habsburg csald leszrmazottja, az emberek igyekeztek t megnyerni maguknak a sajt gyeik rdekben, ami ltalban sikerlt is, mivel nem volt valami nagy akaratereje a finak. Beleknyszertettk egy hzassgba egy olyan nvel, akit mg csak nem is szeretett, azonban jtt egy msik, kiss alacsonyabb rang, aki megdobogtatta a szvt.
Persze kzben folytak az esemnyek mstt is, a polgrmester s a lny bartnjnek mltjtl kezdve, a szerencstlen bbjtkos-koldus letn s Rudolf felesgnek a fltkenysgi jelenetein t az egsz vrosra kihat hangulatig minden benne van, aminek benne kell lennie.
Az, hogy mi lett Rudolf s Vetsera[Vecsera] Mria romncnak, a hzassgnak, s a politikai helyzetnek a vge, kiderl, ha vgignzed ezt a lenygz musicalt. :)
Stefnia, Rudolf felesge – Ndasi Veronika, Polyk Lilla
Pfeiffer, bbjtkos – Bereczki Zoltn, Szab P. Szilveszter
Szeps, jsgr – Csuha Lajos
Bratfisch, Rudolf kocsisa – Marik Pter
Willigut, Taaffe gynke – Dzsy Szab Gbor
Krolyi Istvn, magyar nemes – Kernyi Mikls Mt, Snta Lszl
Andrssy Gyula, magyar nemes – Gyrgy-Rzsa Sndor
Lnyai Ferenc, magyar nemes – Plfalvy Attila
Edward, walesi herceg – Imre Sebastian
Braganza hercege – Bartha Lszl
II. Vilmos, nmet csszr – Pter Richrd
Mitzi – Molnr Andrea
Sophie – Tihanyi Lvia
Kathrin – brahm Gasbriella
Meisner, Willigut embere – Balogh Bodor Attila
Helga, polgrn – Sz. Nagy Ildik
Elisabeth
Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy Luigi Lucheni [Luigi Lucsni] nev frfi, aki anno, 1989-ben meglte Erzsbet kirlynt. Hogy mirt? Mert valaki ezt krte tle. Valaki, aki szerelmes volt Elisabeth-be. Valaki, akinek korltlan hatalma van...
Luigi mesli el a csszrn trtnett, egszen gyermekkortl kezdve, hogy mi hogyan trtnt, mit mirt tett, hogy alakult az lete, s ki az a titokzatos Valaki, aki a darab vgn erre a szrny tettre sarkallta az anarchistt. Nem azrt, mert fltkeny volt. Nem azrt, mert rlt volt. Nem azrt, mert ez esett jl neki. Annyi bne volt csupn, hogy beleszeretett Elisabeth-be. Mrpedig, ha felsge, a Hall szerelmes lesz valakibe, akkor az a tudat vgigksri a kiszemelt n lett. gy volt ez Erzsbet kirlyn esetben is. A Hall megszerette. Akkor mirt nem lette meg elbb? –krdezhetnnk. Azrt, -itt a vlasz-, mert tudta, mg nincs itt az ideje. Sissi-nek sok mindenen keresztl kellett mg mennie, sok tettet kellett mg vghez vinnie, sok fjdalmat kellett mg elszenvednie.
Egyszer valaki azt mondta, hogy Elisabeth kt frfi kztt ll: a frje s a Hall kztt. A j s a rossz kztt. s teljesen egyrtelm, hogy a rosszat vlasztja! :)
E hlgy csodlatos lett, illetve a Hallhoz, a frjhez, Ferenc Jzsefhez, s nem utolssorban a szabadsghoz val viszonyt mutatja be ez a keserdes darab a tkletes s tkletes hang mvszekkel egytt.
A vgn, aki nem is lvezte, legalbb arra rdbben, hogy milyen j korban lnk manapsg, mg ha ez nem is tnik mindig gy. Elisabeth korhoz kpest egy szavunk nem lehet.
Elisabeth – Janza Kata, Fredi Nikolett, Vg Bernadett
Luigi Lucheni – Fldes Tams, Szraz Tams
A Hall – Szab P. Szilveszter, Kamars Mt
Ferencz Jzsef – Bereczki Zoltn, Blint dm
Zsfia fhercegn – Molnr Piroska, Ndasi Veronika
Rudolf fherceg – Dolhai Attila, Szab Dvid
10 ves Rudolf – Mohcsi Mrk, Czet dm
Max, bajor herceg s Krolyi Istvn grf – Marik Pter, Plfalvy Attila
Ludovika, bajor hercegn s Frau Wolf – Felfldi Anik, Nray Erika
Eszterhzy grfn – Sz. Nagy Ildik
Helene, Elisabeth nvre – Ullmann Zsuzsa
Sztray grfn – Nagy Bea
Grnne grf – Csuha Lajos
Rauscher bboros – Jantyik Csaba
Hbner br – Aczl Balzs
Kempen br – Olh Tibor
Schwarzenberg br – Pter Richrd
Andrssy Gyula grf – Gyrgy-Rzsa Sndor
Batthyny Elemr grf – Imre Sebastian
Windisch kisasszony – Tihanyi Lvia
Magyar anya – Mitse Rka
Oltri srcok
Tudod, mi az a bartsg, ugye? Na, ht k is. Mind az ten. Viszont –itt jn egy kis csavar- nagy zene- s Istenszeretk. Igen, jl olvastad, Isten. De azrt mg olvasd vgig ezt. :)
Ha belsz erre az eladsra, nem mist fogsz hallani. Sokkal inkbb hasonlt egy koncert-let keverkre. Ugyanis a fik Isten klnbz akaratrl nekelnek lnyegben, szeretet, bartsg, befogads, elfogads. Szeretet: Szeresd a msikat, mert ugyanabbl az anyagbl vagy te is, mint . Legyenek bartaid, akikre mindig szmthatsz, akik mindig jt akarnak neked, mg ha nem is felttlen gy slnek el a dolgok. Befogads: Attl, hogy valaki ms, gy rtve, hogy mondjuk zsid, mg lehet j fej. Fogadd el, ha valaki pl. nem az ellenkez nemhez vonzdik.
A szentbeszd meg volt, most meslek kicsit a darab rszleteirl is. Az elejn megismerkedsz velk egyenknt, megtudod, milyen emberek is. Van egy sszetart, egy lazbb, egy kicsit egoista, de aranyos spanyol, egy „ms”, s egy zsid szemly is. A srldsaik, az sszeszokottsguk, az egymshoz val viszonyulsuk kirajzoldik a darab sorn, egy kevske rzelemmel s egy j adag humorral fszerezve. Ha erre mentek, mindenkppen az els ngy sor szle krl ljn egy lny, lehet, hogy szerencss lesz... Majd megltjtok. ;) Higgytek el, felejthetetlen elads, mg most is hangosan nevetek, ha egy-egy rszre visszagondolok. A dalok prgsek egy-kt kivtellel, nagyon lehet szeretni ket. A fiknak igazuk van: „Oltri j srcok vagyunk...!” s azok a koreogrfik, hh... Nem is mondok tbbet, nzd meg s lvezd! :)
Matthew - Dolhai Attila, Blint dm, Szernyi Lszl Mark - Serbn Attila, Szraz Tams, Szkely Lrnt Luke - Mszros rpd Zsolt, Imre Sebastian Juan - Kernyi Mikls Mt, Snta Lszl Abraham - Szab Dvid, Pirgel Dvid Az r hangja - Szab P. Szilveszter
Mozart!
Egy frfi, aki zseninek szletett. Egy frfi, akinek a tehetsgt gyermekkorban az apja mutogatta orszg-vilg szeme lttra. Egy frfi, aki ktdik a nvrhez, akivel egytt ntt fel. Egy frfi, aki nagyon naiv. Egy frfi, aki rettent nfej. Egy frfi, aki legbell rkre gyermek maradt. Egy frfi, aki nem akar beilleszkedni a vilg unalmas mivoltba. Egy frfi, aki szeret bolondozni. Egy frfi, aki lvezi az lett. Egy frfi, aki egyms utn falja a nket. Egy frfi, aki sszetzsbe kerl a helyi hercegrsekkel. Egy frfi, aki azt hiszi, minden az v. Egy frfi, aki szerelmes lesz...
s egy gyerek. Egy gyerek, aki Mozart „Kicsi n”-je. Egy gyerek, aki ugyangy zseni. Egy gyerek, aki irnytja a frfi minden lptt. Egy gyerek, aki elbvli a krnyezett. Egy gyerek, aki nagyon ktdik a nvrhez. Egy gyerek, aki nem akarja felldozni s elvesztegetni a tehetsgt. Egy gyerek, aki tulajdonkppen Wolfgang Amadeus Mozart – kiskorban.
Nem rthet? Kt Mozart van a sznpadon, egyszerre. A kiskori fenomn s a felntt szeleburdi ember. A gyermeki zseni s a szertelen felntt. k ketten egy szemly.
„Zeng a nagyvilg!
Fensges Mozart!
S br por lesz is tn,
de minden ms lett tle mr.
Az g zenl: Mozart!”
Wolfgang Amadeus Mozart – Dolhai Attila, Mszros rpd Zsolt